Dnes je čas krátce pohovořit o bylinné terapii při zmírňování příznaků hypotyreózy. Bylinky na hypotyreózu samozřejmě existují, a přestože jsou mírné a nedokážou doplnit hladinu chybějících hormonů, dokážou výrazně zmírnit příznaky hypotyreózy.
Poslední dobou kolem tohoto tématu bzučím, protože mi není cizí. Už se to bohužel blíží. Bohužel hypotyreóza je onemocnění, které je spojeno s mnoha nepříjemnými příznaky. Patří mezi ně mimo jiné: přibývání na váze, vypadávání vlasů, pocit únavy, snížené libido a kožní problémy. Je způsobena nedostatkem hormonů štítné žlázy v důsledku poškození žlázy nebo nedostatku hypofýzy (odpovědné za sekreci hormonu TSH).
Je nutné podstoupit vhodnou léčbu, protože hormony lze doplňovat. Kromě užívání náhražek hormonů štítné žlázy se však vyplatí užívat vhodné bylinky na hypotyreózu.
A to je to, co dělám. Vyplatí se to udělat, zejména proto, že vybrat optimální dávku léků pro daného člověka je velmi obtížné a vyžaduje čas. Myslím, že jsem ještě nepotkal člověka, který by se po první návštěvě endokrinologa a jím předepsaných lécích cítil opravdu dobře. Obvykle to jde dál a dál.
Jak bylinky působí na hypotyreózu?
Jak jsem již řekla, bylinky nedoplňují hladinu hormonů štítné žlázy a nestimulují štítnou žlázu.Je pravda, že jsem někde slyšela, že existují i stimulanty, ale jsou tak málo osvědčené, že je nedoporučuji.
Pokud začnete užívat bylinnou terapii, nedělejte si iluze, že se vám podaří dosáhnout hormonální rovnováhy ve štítné žláze. Velký význam má ale také odstranění následků hypotyreózy. Jde především o posílení vlasů a prevenci řídnutí vlasů, odstranění kožních problémů, zlepšení trávení, snížení letargie, zvýšení energetické hladiny a zrychlení metabolických procesů včetně zbytečných kilogramů. A takové efekty můžete získat.
Nejoblíbenější bylinky na hypotyreózu jsem rozdělil do dvou skupin: bylinky, které se dají použít jako koření, a ty, které se dají konzumovat ve formě nálevu. Zde jsou.
Bylinky na hypotyreózu, které najdete ve své kuchyni
Tyto bylinky jsou velmi jemné a tak fungují. Jejich nespornou výhodou je výborná dostupnost a to, že je můžete přidávat do pokrmů a nápojů. Jsou chutné, výrazné a velmi velmi zdravé. A ano:
Máta může být perfektní, pokud chcete zrychlit metabolismus a zlepšit trávení. Zde je důležitá informace: zpomalení metabolických procesů, a tedy přibírání na váze, je charakteristické pro nedostatek hormonů štítné žlázy a je jedním z nejobtížnějších a nejtrvalejších příznaků tohoto onemocnění.
Kmín je dobrý při hypotyreóze, protože stimuluje sekreci trávicích šťáv. Díky tomu je možné zrychlit metabolismus, což znamená, že je možné zbavit se zbytečných kilogramů. Jako účinek této byliny nelze podceňovat ani samotné urychlení trávení, protože při hypotyreóze jsou trávicí potíže (včetně zácpy a plynatosti) časté.
Anýz také pomáhá při hypotyreóze. To proto, že má hřejivé vlastnosti. Jak brzy uvidíte, nejen tuto bylinku (koření) lze k tomuto účelu využít. Neustálý pocit chladu a pokles tělesné teploty jsou další nepříjemné příznaky hypotyreózy. Jakékoliv prohřátí, včetně koření a bylinek, působí na tělo blahodárně.
Koření
Zázvor, pepř a feferonky (kajenský pepř) budou také užitečné při zmírnění příznaků hypotyreózy.. Všechny mají hřejivý účinek. Navíc příznivě působí na ledviny a močový měchýř. Jsou také perfektní jako léky proti nachlazení, mají protizánětlivé a antiseptické vlastnosti.. Proto se vyplatí mít tato hřejivá koření vždy po ruce a v případě potřeby (a nejlépe průběžně) je používat nejen na prohřátí organismu, ale v podstatě jako bylinné / kořenící prostředky na všechno. Protože opravdu dělají všechno lepší!
Zahřívací účinek má i bazalka obecná. Pomáhá také urychlit krevní oběh. Zajímavé je (mnoho lidí o tom neví), že urychluje proces regenerace kůže a jak víme, hypotyreóza také nepříznivě ovlivňuje pokožku.
Pokud bojujete s hypotyreózou, vyplatí se sáhnout také po koriandru. Má široké spektrum účinků na lidský organismus a je mimořádně chutné! Koriandr přispívá mimo jiné ke zvýšení sexuální touhy tím, že zvyšuje prokrvení pohlavních orgánů. A jak víme, jedním z důsledků selhání štítné žlázy je snížení libida. Skvěle působí na srdce také koriandr, který urychluje jeho práci. To je důležité v případě hypotyreózy, která se projevuje zpomalením činnosti tohoto orgánu.
Byliny na štítnou žlázu v bylinných obchodech
Většinu léčivých bylin lze zakoupit v obchodech s bylinkami. Zajímejte se o bylinky jako např.
Allseed – velmi dobře působí na dýchací ústrojí a je močopudnou bylinou. Urychluje hojení ran. Křídlatka bude mít velmi pozitivní vliv na vaši pohodu tím, že vás zbaví přebytečné vody z těla. Zároveň také pomůže zbavit se toxinů v něm přítomných.
Plody šípku – silně posiluje imunitu a při hypoaktivním stavu je imunita silně narušena. Kromě toho má divoká růže velmi pozitivní vliv na trávicí systém a krevní tlak.
Jeřabiny – kromě toho, že jsou skvělou svačinou (jeřabinová marmeláda k masu, jeřabinové tinktury atd.), mají i léčivé vlastnosti. Totiž působí protizánětlivě, mírně projímavě a močopudně. Díky tomu jsou ideální pro lidi trpící hypotyreózou. Obecně jeřabina také velmi dobře posiluje tělo.
Dubová kůra – je známá především svými stahujícími a protizánětlivými účinky, ale léčí i infekce trávicího traktu. Působí velmi pozitivně na trávicí a vylučovací systém za předpokladu, že je užíván opatrně a v přiměřeném množství. Přebytek může způsobit zácpu.
Listy a oddenky
List kopřivy – stojí za pozornost. A ne proto, že je dobrý na všechno (no, skoro na všechno). Působí močopudně a pomáhá pročistit organismus a zbavit se přebytečné vody. Kromě toho má kopřiva skvělý účinek na pokožku, vlasy a nehty.
List vlašského ořechu – je to rostlina se silným detoxikačním účinkem. A ne ledajaká, protože tato bylinka zabíjí mnoho kmenů bakterií. Z pohledu lidí trpících hypotyreózou je však důležitý jeho protizánětlivý účinek a pozitivní vliv na hladinu cholesterolu.
kozlík lékařský (valerian) – brilantní ve své jednoduchosti, možná nedoceněná bylina s relaxačním účinkem. Je známá především pro svůj příznivý vliv na nervový systém a jistě pomůže i lidem s hypotyreózou.
Oddenek gaučové trávy – stejně jako kopřiva skvěle působí na pokožku, vlasy a nehty, ale je to také bylinka dobrá na močové ústrojí. Působí nejen močopudně, ale také zklidňuje průběh a dokonce léčí některé infekce.
Oddenek lékořice – zlepšuje činnost trávicího systému. Skvěle působí na žaludeční sliznici. Zmírňuje příznaky refluxu, vředů atd.
Jak vidíte, tyto bylinky nejsou tak zřejmé. Typická bylina pro hypotyreózu neexistuje. Musíte jich použít mnoho. Výše uvedené jsem zvolila proto, že se dají zakoupit v hotové bylinné směsi >>> viz bylinky na hypotyreózu.
Co jiného?
Co jiného? Existuje a existuje mnoho užitečných bylin. Při svém pátrání jsem narazil na nespočet bylinných přípravků, které mohou být nápomocné při zmírňování příznaků hypotyreózy. Jediným problémem je, že nelze použít všechny tyto bylinky současně. Na druhou stranu léčba trvající několik týdnů nebo měsíců (střídavě jedna bylina – druhá bylina – třetí) je neúčinná a odrazující.
Bylinná podpora
Také doporučuji se zajímat byliny, které příznivě působí na příznaky způsobené hypotyreózou. Pomoci mohou kombinace jako >>> Moringa Actives (piperin, moringa, kyselina HCA), která upravuje krevní tlak a cholesterol a příznivě působí na váhu.
Mezi hotovými přípravky jsem objevil další lék, který může být užitečný (a určitě bude užitečný), a opět to není samozřejmý lék. Co vzbudilo můj zájem, byl doplněk podporující ženské libido s názvem Femin Plus.
Může být užitečný v tom, že má složky s o něco silnějším účinkem než výše zmíněná směs a má mnohem širší spektrum účinku (včetně vitality, která není bez významu!) >>> více se o tom můžete dozvědět zde.