15 potravin, které posilují vaši imunitu

Share




Nedávno jsem psal o probiotikách, která jsou obsažena mimo jiné v kefíru nebo jogurtu a jsou nezbytná pro udržení odolnosti vůči nemocem. Říkal jsem si, že by stálo za zmínku i další potravinářské produkty, které také dokážou posílit imunitní systém. V článku stručně Představím potraviny, které posilují imunitu. Netřeba dodávat, že stojí za to je zařadit do svého jídelníčku. Zejména v chladném období, nejlépe však po celý rok. Pokud vás zajímá, co posiluje imunitu, pak vězte, že:

1. Citrusové plody

Při nachlazení často užíváme vitamín C, protože posiluje naši imunitu. To je vlastně pravda, protože stimuluje tvorbu bílých krvinek a tyto krvinky zase bojují proti infekcím.

Všechny citrusové plody: grapefruity, mandarinky, citrony, pomeranče, limetky jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C. A jelikož naše tělo tento vitamín nijak neskladuje a potřebujeme ho dodávat průběžně, je zařazení citrusových plodů do našeho každodenního jídelníčku velmi dobrým řešením.

2. Červená paprika

Ten je ještě lepším zdrojem vitamínu C. Papriky ho obsahují co nejvíce Dvakrát více než v citrusových plodech.
Papriky jsou navíc skvělým zdrojem beta-karoten, což má zase velmi pozitivní vliv na zdraví očí a stav pokožky.
Pepř je zdravý a chutný. Je také velmi dobře dostupný prakticky po celý rok.

3. Brokolice

Pokud nemáte rádi brokolici, je čas ji vyzkoušet. Brokolice je jednou z nejzdravějších druhů zeleniny. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů, včetně vitamínů A, C a E.
Proto jsou úžasným zdrojem antioxidantů a zároveň skvěle regulují hormonální rovnováhu.
Nejdůležitější je, že jsou opravdu jednoduché na přípravu a dají se pořídit prakticky v kteroukoli roční dobu.

Často je jím k večeři jako jedno samostatné jídlo: brokolici přelitou např. strouhankou nebo zapečenou se sýrem nebo jako krémovou polévku. V jakékoli podobě chutnají skvěle, když jsou vhodně okořeněné.

4. Česnek

Co posiluje imunitu a léčí? Je to česnek. Česnek je nejen přírodní antibiotikum, ale díky obsahu sirných sloučenin také posiluje imunitu. Jeho zdravotní vlastnosti jsou známé a používané prakticky v každé kultuře.

Moderní věda objevila další vlastnosti této zeleniny, totiž dokáže posilovat cévy a snižovat krevní tlak.
Česnek je neuvěřitelně chutný a může nebo dokonce musí být přidán do mnoha jídel.

Jako koření a jako přírodní lék na záněty dutin a horních cest dýchacích ho podle mě nic nenahradí.
Česnek je také skvělý v boji proti kvasinkám.

5. Zázvor

Zázvor má hřejivý účinek, ale má také protizánětlivé vlastnosti. Díky těmto vlastnostem pomáhá bojovat s příznaky nachlazení, chřipky a mnoha dalších nemocí. Zázvor možná taky zmírnit nevolnost a zmírnit bolest.
Nedávné studie také ukazují, že může snížit hladinu cholesterolu.
nejdůležitější je, že zázvor je koření s velmi zajímavou chutí, které se dá snadno zakomponovat do různých jídel, jak večeří, tak dezertů. Skvěle chutná i čaj se zázvorem, i když toto koření lze skutečně přidat do mnoha nápojů.

6. Špenát

Kdysi byl považován za nejlepší zdroj železa, ale dnes by se měl jíst především kvůli vitamínu C, dalším antioxidantům a betakarotenu, který může zvýšit schopnost imunitního systému bojovat s infekcemi.
Stojí za to pamatovat na vaření špenátu co nejkratší dobu. Neztrácí pak příliš mnoho živin.
Netřeba dodávat, že špenát se dokonale hodí k česneku. Kombinace těchto dvou produktů je perfektní pro posílení vaší imunity.

7. Fermentované potraviny

Jedná se o celou skupinu produktů a kdybych je uváděl samostatně, tak by výčet nekončil patnácti položkami.
Pamatujte především na jogurt, kefír, kysané zelí, nakládané okurky, červenou řepu a obecně všechny nakládané výrobky. V první řadě je to výborný zdroj probiotik. Kromě toho však tyto produkty poskytují také vitamíny a minerály, které pomáhají v boji proti jakýmkoli infekcím.

Při výběru těchto produktů v obchodě jen dbejte na to, aby byly co nejčistší, tedy bez zbytečných přísad. V případě jogurtů jde například o přísady jako cukr nebo barviva. Rozhodně je zdravější jíst přírodní jogurt.

8. Mandle

Je výborným zdrojem vitaminu E. Vitamin E je známý především jako vitamin mládí – je to silný antioxidant, ale jeho přítomnost v těle je klíčová i pro správné fungování imunitního systému.

Nejen mandle jsou zdravé. Všechny ořechy obsahují jak vitamín E, tak další vitamíny a to především zdravé mastné kyselinykteré jsou také nezbytné pro udržení správného průběhu mnoha fyziologických funkcí.

9. Kurkuma

Je to brilantní koření, které je nejen výrazné a chutné, ale má také mnoho cenných zdravotních vlastností. Má to silné protizánětlivé vlastnostikteré jsou užitečné při nachlazení a mnoha dalších onemocněních (včetně onemocnění kloubů).

Kurkuma zahřívá a je dobrá na mnoho neduhů a co je nejzajímavější (vyprávěl mi o ní Robert), má zabránit poškození svalové tkáně, ke kterému dochází při intenzivním tréninku.

10. Zelený čaj

Je ceněn pro své mnoho zdravotních vlastností, za které vděčí polyfenolům, zejména jednomu z nich s názvem EGCG.

Je to především silný oxidant, ale výzkumy zjistily, že může mít i příznivý vliv na fungování imunitního systému. Zajímavé je, že zelený čaj, stejně jako ostatní čaje, působí také mírně protizánětlivě.

Zajímavé je, že L-theanin obsažený v zeleném čaji pomáhá imunitnímu systému bojovat s bakteriemi (posiluje tzv. T lymfocyty).

11. Papája

Je to nejen chutné ovoce, ale především opravdová vitamínová a minerální bomba. Pokud máte podezření, že máte nedostatek vitamínu C, snězte jen jednu papáju poskytněte si 224 % denní dávky tento vitamín. Navíc v něm najdete draslík a spoustu vitamínů B.

Papája navíc obsahuje příjemný enzym, který usnadňuje trávení – papain. Tento enzym má také protizánětlivé účinky.

12. Kiwi

Pokud nemáte rádi papáju nebo papriku, jezte kiwi. Je to také výborný zdroj vitamín C. Kromě toho kiwi obsahuje také vitamín K a draslík a spoustu dalších vitamínů a minerálů.

Kdysi jsem kiwi neměla ráda, ale zjistila jsem, že se skvěle hodí ke žlutým ostrým sýrům (vážně skoro stejně jako k hroznům) a můžete ho použít i do ovocných salátů.

13. Drůbež

Zde je třeba být opatrný, protože moderní drůbež je bohužel nacpaná antibiotiky a hormony. Proto s ním musíte být opatrní.

Navzdory všemu Slepičí vývar je stále asi nejlepší zlepšovák a nejlepší jídlo pro lidi, kteří jsou nemocní a chtějí si posílit imunitu. Základem je dostatečně dlouho vařit a do vývaru přiměřeně přidat zeleninu.

Vývar je plný živin, včetně například chondroitinu (důležitý pro lidi trpící onemocněním kloubů).

14. Slunečnicová semínka

A mnoho a mnoho dalších semínek, mají obrovskou nálož živin. Existuje vitamín E, vitamín B a mnoho dalších vitamínů a minerály, z nichž většina je velmi důležitá pro správné fungování imunitního systému.

15. Mořské plody a ryby

Z této skupiny bych se chystal zmínit pouze jeden produkt, ale bylo by to zbytečné, protože mnohé mořské plody a pravděpodobně všechny (nebo téměř všechny) ryby jsou natolik cenným zdrojem živin, že by za žádných okolností neměly na našem stole chybět.

Nejlepším zdrojem jsou tučné ryby Omega-3 mastné kyseliny – zásadní pro naše zdraví. Někteří korýši jsou však přetíženi zinkem, který je pro imunitu nesmírně důležitý.

souhrn

A vida, vlastně nejlepším způsobem, jak posílit imunitu, je pestrá strava. Uvedl jsem pouze 15 produktů a skupin potravin, ale je jich mnohem více. Nejlepší je se nebát, jen se ujistit, že jíte zdravě a že vaše strava je pestrá – neomezujte se jen na pár standardních produktů a rozhodně to prospěje vašemu zdraví.