Myslím, že stojí za to zopakovat, že tělo se čistí průběžně. Někdy však přirozený detox neprobíhá tak, jak bychom si přáli, ale spíše tak, jak to naše tělo ocení. V takových situacích stojí za to podpořit přirozený proces čištění. O podpoře jsem na tomto blogu psal mnohokrát, ale myslím, že stojí za to si to ještě jednou připomenout.
Níže uvádím způsoby, jak urychlit (zlepšit) očistu prostřednictvím nejdůležitějších detoxikačních kanálů – kůže a trávicího systému.
Skočit do sauny, vypotit se
V zimě se také potíme, ale naše pokožka nedýchá tak volně jako v létě. Pod vrstvami oblečení se to děje jasně zpomalení očisty organismu. Jaro nás nekazí a budeme si na něj muset ještě chvíli počkat, proto důrazně doporučuji, abyste první saunu (samozřejmě dobře udržovanou) navštívili několikrát. Již jedno sezení zlepší dýchání pokožky a odstraní z ní (i hlubších tkání) nahromaděné toxiny. Osobně se po saunování cítím vždy lépe. Tuto formu očisty miluji, je skvělá i na relaxaci a z dlouhodobého hlediska zlepšuje regeneraci celého těla.
Používejte bylinky, které čistí tělo od toxinů
Již jsem zmínil několik bylin, ale rozhodl jsem se připravit kompletní cheat sheet – tedy seznam rostlin, které podporují přirozený detox. Některé z nich působí diureticky, některé cholereticky a projímavě. Podle mě se s nimi vyplatí experimentovat (bylinky jsou levné!) místo kupování hotových čistících přípravků. Pro lenochy jsou podle mě hotové výrobky, tedy suplementy.
Tricolor violet alias maceškový čaj
Poprvé jsem se s ní setkala v pubertě, protože maceška pomáhá při léčbě akné. Obsahuje látky, kteréočistit tělo od toxinů, a maceška (fialová trojbarevná) díky svému močopudnému účinku pomáhá tyto látky rychle vylučovat. Zajímavé je, že maceška také do jisté míry reguluje metabolismus. Při pravidelném pití způsobuje i mírné pocení.
Třezalka tečkovaná – čistící antidepresivum
Zatímco nás sluníčko ještě nekazí, stojí za to vypít třezalku. Tato bylina má dobrý čistící a detoxikační účinek, působí močopudně a cholereticky a je také přírodním antidepresivem. Bohužel je třezalka také fotosenzibilizátor, takže při jejím pití je potřeba se chránit (nebo alespoň chránit) před sluncem.
Přeslička rolní – něco na detox, vlasy, pleť a nehty
Přeslička rolní se doporučuje především lidem, kteří chtějí posílit své vlasy, nehty a pokožku. Ve skutečnosti je k tomu ideální, protože obsahuje spoustu sloučenin křemíku, které mají posilující a vyhlazující účinek. Na druhou stranu je to bylina s močopudným účinkem. Dá se tedy s úspěchem použít ke zlepšení přirozeného detoxu.
Lopuch větší – na žluč a pocení
Lopuch, asi nám všem známý, oblíbený plevel dosahující obrovských velikostí, je diaforetická rostlina. Stimuluje také sekreci žaludeční šťávy a žluči – zlepšuje trávení a pročištění organismu přes trávicí systém a má také diuretický účinek. Funguje tedy velmi komplexně.
Fenykl – něco na koliku
Fenykl se doporučuje při kolikách a zácpě, protože jeho plody výrazně zlepšují činnost střev. Má karminativní účinek, takže je potřeba ho pít s rozumem (ve správný čas). Plody fenyklu obsažené v čajích navíc stimulují vylučování žluči a zlepšují trávení. Kopr je obecně považován za rostlinu se silnými léčivými hodnotami a v mnoha zemích se tradičně používá ke všemu.
Ostropestřec mariánský pro zdravá játra
Extrakt z ostropestřce je součástí oblíbeného silymarolu, ale samotnou bylinku (vlastně její plod) koupíte i v obchodech s bylinkami. Ostropestřec má silný detoxikační účinek. Navíc stimuluje vylučování žluči a má velmi pozitivní vliv na metabolismus.
Kopřiva – na všechno
Kopřiva je natolik univerzální bylina, že by stálo za to jí věnovat samostatný článek, tím spíše, že její listy a kořeny se využívají v bylinářství a každý z těchto prvků působí na organismus jinak (věděli jste, že kořeny mají anabolický efekt?!). Kopřivový čaj má silný močopudný a choleretický účinek. Čistí celé tělo a usnadňuje přirozený detox. Kromě toho má kopřiva velmi pozitivní vliv na metabolismus – pokud jste po Vánocích stále malátní nebo se jednoduše bojíte pneumatik – tuto bylinku doporučuji.
Aloe – pro imunitu a pročištění
Ve velkých koncentracích má aloe tak silný projímavý účinek, že může být pro organismus dokonce nebezpečná (u těhotných žen může vést až k potratu!) V malých dávkách však působí jen mírně projímavě. Tato bylinka navíc posiluje imunitu a při vnějším použití skvěle léčí různé kožní „neduhy“.
Močový měchýř – pro čištění a zlepšení metabolismu
Mořské řasy nejsou bylina v pravém slova smyslu. Najdeme ho spíše v obchodech se zdravou výživou (je nenahraditelným doplňkem pokrmů kvůli velmi vysokému obsahu různých cenných mikroprvků) než v bylinkářstvích nebo lékárnách, ale dá se snadno sehnat. Vyplatí se hledat, protože mořské řasy působí mírně projímavě, ale především mají velký vliv na metabolismus, který v podstatě rozhoduje o účinnosti přírodního detoxu.
Nezapomeňte na pampelišku
Pampeliška patří mezi základní rostlinné „čističe“ lidského těla. Čas od času se vyplatí podávat na podporu jater, stimulaci vylučování žluči nebo prostě pro regulaci trávení. Pampeliška navíc působí močopudně a jako všechny bylinky s touto vlastností mírně snižuje krevní tlak.
To jsou samozřejmě jen některé bylinky, které podporují přirozený detox organismu. Exotické bylinky jsou navíc stále oblíbenější. Mezi doplňky najdete směsi rostlin rostoucích u nás a tyto exotické čističe.
Brzy o nich napíšu!