O esenciálních olejích jsem se již zmiňovala vícekrát při různých příležitostech a jelikož přírodní esenciální oleje považuji za nejlepší přírodní kosmetiku, je na čase jim věnovat celý článek.
Úvodem řeknu, že fanouškem esenciálních olejů jsem se stala náhodou – v rodině máme různé případy dermatologických onemocnění. Při hledání způsobů, jak se vypořádat s jedním z nich, jsem narazil na informaci, že tea tree olej je skvělým lékem mimo jiné: pro seboroickou dermatitidu. Vyzkoušel jsem to a byl jsem potěšen – funguje lépe než všechny lékárnické masti jednotlivě i kombinované. Pak jsem začala objevovat nové oleje a dnes je považuji za opravdové kosmetické zázraky.
Níže jsou uvedeny základní informace o olejích. Je to trochu moc – předem se omlouvám – ale rozhodl jsem se do tohoto příspěvku zahrnout co nejvíce užitečných informací.
7 nejdůležitějších informací o esenciálních olejích
1. Co jsou esenciální oleje?
Esenciální oleje jsou těkavé látky, které jsou směsí mnoha sloučenin nacházejících se v rostlinách, konkrétně v jejich sekreční tkáni. Někdo těmto olejům říká duše rostlin – no, pokud uvážíme, že vůně je duše, protože odráží podstatu a jedinečnost každého druhu, pak je to přirovnání vskutku výstižné.
Oleje se získávají extrakcí. Jakmile jsou extrahovány, jsou velmi koncentrované a nestabilní. Protože se mohou rychle odpařovat, měly by být skladovány v těsně uzavřených lahvích.
2. Esenciální oleje a vonné oleje
Esenciální oleje nejsou totéž jako vonné oleje. Pokud půjdete nakupovat, dejte si na to pozor – nápis „vonný olej“ na etiketě, i když je přidáno slovo „přírodní“, neznamená, že olej je skutečně přírodní produkt. Vonné oleje jsou nejčastěji jednoduše oleje parfémované různými vůněmi, tedy syntetické produkty. Esenciální oleje jsou naproti tomu přírodní oleje získané z rostlin. Při nákupu esenciálního oleje si můžete být jisti jeho plně přírodním původem, pokud výrobce neoznačí lahvičku neeticky, proto je nejlepší si etiketu přečíst a ověřit si, co se v lahvičce skutečně skrývá nebo si koupit osvědčené oleje se známým původem, doporučujeme např. esenciální oleje Ecoflores.
3. Základní vlastnosti éterických olejů
Naprostá většina olejů má antiseptické vlastnosti. Ničí nejen bakterie, ale i plísně a viry. Vyplatí se je používat při různých typech dermatologických onemocnění, ale i při některých infekcích. Oleje mohou také zlepšit paměť a koncentraci (za takový je považován rozmarýnový olej), uvolnit, zlepšit náladu, krevní oběh a zahřát. Esenciální oleje obecně nejsou vhodné pro orální použití. Ano, některé z nich lze použít například na promazávání sliznic, masáž dásní nebo kloktání – nejlépe je však smíchat s vodou. Než olej nanesete jakýmkoli „speciálním“ způsobem, zkontrolujte, zda k tomu nejsou nějaké kontraindikace.
4. Éterické oleje jako kosmetika
Esenciální oleje však fungují obzvláště dobře jako kosmetika. Jsou v tomto oboru opravdu jedinečné, protože díky své struktuře (velmi drobné částečky) snadno pronikají do pokožky a i trochu hlouběji do tkání. Díky tomu dokonale hydratují, vyživují, chrání a hojí. Je také důležité, aby se složky olejů nehromadily v těle. Dostanou se z něj snadno – po provedení nezbytných oprav jednoduše zmizí.
5. Aplikace olejů na pokožku
Naprostá většina olejů je tak silná, že je nelze použít bez ředění. Toto upozornění platí i pro použití na kůži. Olej se nejlépe naředí smícháním s nějakou nosnou látkou, například potravinářským olejem, já používám hroznový olej, ale můžete použít i jiné olejové látky. Jako nosič dobře fungují tuhé tuky a nakonec i krémy, tedy hotové kosmetické produkty, které už máte po ruce.
Jen málo esenciálních olejů je vhodných pro přímé použití. Mezi takové výjimky patří mé oblíbené: tea tree olej, santalový olej a levandulový olej.
Důležité upozornění: na dětskou pokožku nepoužívejte neředěné oleje, a to ani ty, které jsou považovány za bezpečné. Dětská pokožka je tak jemná, že se všechny oleje musí ředit, více než oleje používané u dospělých.
A ještě něco – s oleji byste měli být v těhotenství a kojení velmi opatrní!
6. Před aplikací zkontrolujte, zda nezpůsobuje alergie!
V době, kdy stále více lidí trpí různými druhy alergií, by provedení alergického testu mělo být prvním krokem před zahájením léčby nebo péče s olejem. Esenciální oleje lze otestovat velmi jednoduše: smíchejte kapku oleje s půl lžičkou nosiče (např. oleje na vaření) a vzniklou směs vmasírujte do pokožky, někde nenápadně. Pokud se během pár hodin neobjeví zarudnutí, svědění nebo ekzém, znamená to, že nejste alergičtí a můžete vybraný olej bezpečně používat.
A ještě jedno pravidlo: pokud vám nějaká rostlina způsobí alergii, alergik vám způsobí i olej z ní získaný. V tomto případě můžete pokus vynechat, jen si nekupujte oleje z rostlin, na které jste alergičtí.
7. Datum spotřeby a skladování olejů
Většina olejů má téměř neomezenou platnost. Není se čemu divit – nenapadají je žádné bakterie ani mikroorganismy. Samozřejmě se bavíme o čistých olejích, ne o těch, které jsou již smíchány s nějakou nosnou látkou.
Protože jsou oleje těkavé látky, měly by být skladovány v těsně uzavřených lahvích (těch, ve kterých se prodávají) a lahve by měly být tmavé, protože oleje reagují i na světlo.
Pro začátek přírodní esenciální oleje
Jsou to moje osobní oblíbené a snažím se je mít vždy po ruce. Tyto jsou:
- olej z čajovníku – naprostá nutnost, hodí se na kožní problémy, drobné škrábance a rány, do uzenin na dutiny a záněty dásní, tak voní, takže je těžké doporučit na aromaterapii,
- levandulový olej – nádherně voní, tak klasická, květinová a svěží, uvolňující a uklidňující, perfektní doplněk k balzámu, který používám večer,
- cedrový olej – má nádhernou osvěžující vůni, kterou také miluji, používám ho hlavně na vonný spalovač a na pleť po smíchání s olejem,
- santalový olej – Oceňuji ho také hlavně kvůli jeho vůni, je spojený s orientem, je těžký a smyslný.