Jezte polévky a budete hubnout, tedy polévky na hubnutí

Share




Výhody polévek lze ocenit po celý rok. V podzimních dnech se plní. V zimě vás zahřejí mrknutím oka. Na jaře jsou schopny doplnit zimní nedostatky vitamínů a minerálů. V létě vás ochladí a nezatíží žaludek, ale uspokojí chuť k jídlu. Málokdy si uvědomujeme, že polévky nejen zaženou hlad, ale také nám pomohou zhubnout. Jak fungují polévky na hubnutí?

Polévky na hubnutí

Polévka, pokud je správně připravena, může být nízkokalorická. Ukazuje se, že porce „čisté“ rajčatové polévky poskytuje 28 kcal. Zelná polévka má asi 55 kcal. Pokud se podává jako první chod, zasytí nás natolik, že na druhý chod sníme méně. Stačí si zapamatovat pár jednoduchých pravidel a polévky neposkytnou zbytečné kalorie. Za prvé, polévky by se neměly vařit s tučným masem, protože se ukazuje, že to často není nutné. Za druhé, polévky nezahušťujte jíškou, protože máslo a mouka obsahují další kalorie a část cholesterolu. Za třetí, nepodávejte polévky s velkým množstvím brambor nebo nudlí. Za čtvrté – nebělte je tučnou smetanou.

Také stojí za to vědět, že vývar vařený na svalech nebo kostech by měl být odmaštěn. Pokud necháme polévku úplně vychladnout, nasbírá se na jejím povrchu vrstva tuku, kterou lze odstranit lžící nebo vidličkou.

Polévky poskytují solidní porci vlákniny

Všechny polévky připravujeme na zeleninové bázi. Vývar vaříme vždy z italských surovin, tedy mrkve, petržele, celeru a pórku. Často přidáváme také cibuli, savojské zelí nebo červenou řepu, cuketu, brokolici, květák – vše záleží na receptu. Vláknina obsažená v zelenině nejen usnadňuje trávení, ale také prodlužuje pocit sytosti po jídle a také pomáhá udržovat správnou hladinu mastných kyselin v krvi a snižuje vstřebávání tuků, čímž bojuje proti cholesterolu. Vláknina z vařené zeleniny je snáze stravitelná než ze syrové zeleniny a má stejné zdravotní vlastnosti.

Místo bílých těstovin přidávaných do polévek použijte celozrnné těstoviny. Místo bílé rýže zvolte nečištěnou rýži.

Polévky jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů

Polévka je porce zeleniny, které bychom měli sníst asi pět porcí denně. Díky tomu je můžeme „propašovat“ našim dětem, které ne vždy touží po zelenině. Polévky jsou o to cennější, že část živin – vitamíny a minerály – přechází do vývaru připraveného ze zeleniny. Během vaření se navíc aktivují některé pro tělo potřebné mikroelementy.

Polévky vařené s velkým množstvím zeleniny jsou bohatým zdrojem draslíku, který upravuje hospodaření s vodou v těle, srdeční rytmus a krevní tlak. Díky polévkám dodáváme tělu také vápník a fosfor – prvky, které jsou potřebné pro zdravé a pevné kosti a zuby, správnou činnost ledvin a srdce a také pro udržení acidobazické rovnováhy v těle. Hořčík je nezbytný pro správný metabolismus, železo naopak zlepšuje fyzickou kondici. Polévky také obsahují spoustu vitamínů, jako je betakaroten, vitamín A, vitamín E a vitamíny skupiny B.

Aby v polévkách zůstalo zachováno co nejvíce živin

Nejprve byste měli použít čerstvou zeleninu, a pokud to není možné, použijte mraženou. Musíte vědět, že proces zmrazení umožňuje zachovat většinu minerálů. Za druhé, zelenina by měla být očištěna těsně před vařením. Stojí za to vědět, že namáčení zeleniny na delší dobu ve vodě přispívá ke ztrátě většiny minerálních látek. Za třetí, zelenina by se měla vkládat pouze do vroucí vody. Samozřejmě existují výjimky. Za čtvrté, zeleninu se vyplatí vařit co nejkratší dobu – stačí asi dvacet minut, aby zelenina změkla. Výjimkou je vývar, který by se měl vařit dlouho a na mírném ohni. Za páté, do polévek používejte co nejméně soli, protože zadržuje vodu v našem těle. Sůl lze nahradit bylinkami jako jsou: tymián, estragon, bazalka, majoránka, česnek. Za šesté – jelikož vařením ztrácíme hodně vitamínu C, pro doplnění jeho nedostatků polévku posypeme petrželkou, koprem nebo pažitkou.

Díky polévkám můžete shodit zbytečné kilogramy. Takové jídlo stačí jen správně připravit a těšit se ze štíhlé postavy po celý rok.

Polévky poskytují spoustu vitamínů a minerálů a jsou přirozeným zdrojem vlákniny, která se používá v některých pilulkách na hubnutí prodávaných jako látky potlačující chuť k jídlu, tedy látky, které zastavují návaly hladu.