Nejlepší způsob, jak ulevit bolavým kloubům, je posílit svaly

Share




Lidské klouby jsou součástí většího celku. Jsou součástí motorického systému, jehož součástí jsou i svaly. Léčba kloubů je často založena na aktivitách zaměřených na ovlivnění kloubů. Tento přístup je neúčinný. Proč? Protože čím silnější a výkonnější jsou naše svaly, tím bezpečnější jsou naše klouby. Rehabilitace a léčba onemocnění projevujících se bolestivými klouby by proto měla zohledňovat tzv. silovou rovnováhu, což je specifický podíl sil působících na kloub při pohybu (i v klidu). Silová rovnováha je zase výsledkem práce antagonistických svalů a stabilizátorů.

Bolest kloubů – příčina?

Problémy s klouby, vady držení těla a obecně většina zdravotních neduhů je výsledkem našeho pohodlí. V minulosti, kdy většina činností od nás vyžadovala fyzickou práci. Který? I když jsme ušli pár metrů nebo jsme něco přemístili, protože přeprava výtahem nebyla možná, dělali jsme specifickou práci a zároveň jsme dali svému tělu možnost trénovat. Dnes jezdíme, sedíme a tloustneme. Síla našich svalů klesá a naše výkonnost dramaticky klesá. Paradoxně, když žijeme déle, žijeme mnohem hůř. Nevyužíváme plný potenciál kondice, který nám dává příroda. Toho, čeho dosáhneme – rozšíření schopnosti fungovat jako takové – dosáhneme díky farmacii (léky proti bolesti a podobně), přičemž se trochu otrávíme. Protože tato opatření mají dopad na naše zdraví. Kdybychom bez nich dokázali plnohodnotně fungovat… je děsivé pomyslet na to, o kolik delší by byly naše životy a jak by zlepšily jejich kvalitu?
Abych to shrnul: tím, že vedeme tento životní styl, žijeme o něco pohodlněji. Naše klouby však ztrácejí přirozenou ochranu v podobě silných a výkonných svalů.

Sport není vždy zdravý

Bez ohledu na důvody, pro které začneme aktivně cvičit (často touha po zlepšení vlastní kondice a touha prokázat péči o své zdraví), při zdánlivém přibírání můžeme hodně ztratit. Fyzická aktivita je považována za zdravou – a je tomu tak vlastně za předpokladu, že se při cvičení nevystavujeme zraněním a nepřetěžujeme organismus, viz: růstový hormon. Pokud jde o trénink v tomto oboru, máme také tendenci přehánět – buď jsme líní, nebo se stáváme hyperaktivními, zcela nedbáme na zvládnutí techniky cvičení a neohrožujeme své tělo (často si cvičení dáváme v rámci šokové terapie , která nevyhnutelně končí úrazy a tato poranění se nejčastěji vyskytují v kloubech). Než začneme cvičit, naučíme se základy – trocha teorie o reakci těla na fyzické cvičení a alespoň základní znalosti z anatomie a fyziologie nám určitě neuškodí.

Jak fungují svaly, když fungují klouby?

Klouby se pohybují pomocí svalů. Svaly je chrání, stabilizují a omezují rozsah pohybu.
Pokud je pohyb prováděn nesprávně, zaujímáme špatnou výchozí polohu, provádíme cvik nesprávně v jeho jednotlivých fázích a vystavujeme naše klouby nadměrné zátěži. Dobrou technikou a cviky, které nevyžadují nefyziologické pohyby, kloubům neublížíme a možná i pomohou. Příkladem cviku, který stále ještě neumíme, jsou dřepy – u kterých je podezření, že přispívají ke zranění kolena. Nic nemůže být dále od pravdy. Příroda nás naprogramovala dělat dřepy. Problém je, že nevíme, jak na ně.

A teď viz:

Práci každého kloubu „řídí“ minimálně dva svaly nebo minimálně dvě svalové skupiny. Jeden z nich udává kloubu směr při pohybu (např. flexe loketního kloubu), zatímco druhý zároveň stabilizuje kloub jako protiváhu k prvnímu svalu.

Příklad:

Když narovnáte paži v lokti, směr tohoto pohybu udává triceps (sval umístěný na spodní části paže). Ve stejnou chvíli, kdy triceps narovná paži, biceps (sval na horní části paže) stabilizuje kloub a pomáhá tricepsu. Pokud by biceps chyběl nebo byl velmi slabý, nebyli byste schopni zastavit pohyb předloktí a například udržet vhodný úhel ohybu, úplné napřímení paže by v této situaci bylo možné díky struktuře loketního kloubu. , ale vyžadovalo by to velkou opatrnost, aby se kloub nevykloubil nebo nezatížil – časem by se blokáda (ve skutečnosti kloub) bez ochrany bicepsu mohla napnout, zdeformovat a zničit.

Tomuto jevu, tedy spolupráci dvou protichůdných svalových skupin, se říká silová rovnováha, o kterou musíte dbát, pokud chcete, aby vaše klouby byly funkční, méně náchylné na zranění a pracovaly na plný výkon.