Probiotika a štítná žláza. Zdravotní vlastnosti probiotik a vliv na štítnou žlázu

Share




Probiotika jsou žhavým tématem. Jejich užívání se již nějakou dobu doporučuje při každé antibiotické terapii. Není to však jejich jediná aplikace. Podívejte se, jaké mají vlastnosti a v jakých situacích mohou být užitečné.

Na to také hned upozorním probiotika se doporučují lidem s dysfunkcí imunitního systému, včetně lidí trpících autoimunitními chorobami. A protože mezi taková onemocnění patří mimo jiné: Hashimotova nemoc a Gravesova nemoc – myslím, že je naprosto oprávněné se tématu chopit.

Také se pokusím téma probrat trochu hlouběji. Protože je známo, že probiotika jsou nezbytná pro zdraví jako takové. Nebudu opakovat obecně známé informace. Doufám, že v článku najdete něco nového.

Autoimunitní onemocnění a zažívání

Jak asi víte, probiotické bakterie obývají střeva. Mezitím podle velké skupiny vědců a lékařů autoimunitní onemocnění silně korelují se stavem trávicího systému. Předpokládá se, že mohou být způsobeny poruchy ve stavu mikrobioty a trávicí soustava nebo jejich příznaky se mohou expozicí zhoršit.

Proč se tohle děje?

Podle jednoho z vědců, který se zabývá vztahem mezi autoimunitními onemocněními a stavem trávicího systému a makrobioty, je faktor zodpovědný za rozvoj či zesílení příznaků onemocnění, jako je např. Gravesova choroba nebo Hashimotova choroba jsou trvalé záněty ve střevech.

Za vznik těchto zánětů může naše strava. Mezi faktory, které je mohou způsobit nebo zhoršit, patří:

  • jíst potraviny obsahující alergenní nebo dráždivé složky (takovou složkou je lepek),
  • jíst potraviny bohaté na tuky a s vysokým obsahem kalorií,
  • jíst geneticky modifikované potraviny obsahující hormony nebo pesticidy,
  • jíst velké množství vysoce zpracovaných potravin a jednoduchých sacharidů, jako je cukr,
  • abnormální bakteriální rovnováha ve střevech, tj. přemnožení nepříznivé střevní flóry a nedostatek prospěšné flóry. Je to jak důsledek špatné stravy, tak možné léčby – například příliš časté užívání antibiotik.

Dr. Krishnan tomu věří téměř každé autoimunitní onemocnění začíná poruchami imunitního systému a v 80 % případů začínají tyto poruchy ve střevech – na zánět způsobený výše uvedenými faktory.

Zánět ve střevech zvyšuje jejich propustnost, což umožňuje pronikání různých druhů toxinů do těla. Nejnebezpečnější jsou endotoxiny, které mohou způsobit poruchu zvanou metabolická endotoxémie. Jedná se o stav dosti závažné infekce, jejíž existence je často spojena se vznikem nejen autoimunitní onemocnění, ale i většinu metabolických a civilizačních onemocnění, jako jsou onemocnění srdce a oběhového systému, cukrovka a obezita.

Stav trávicího systému, probiotika a onemocnění štítné žlázy

Ve světle všeho, co jsem napsal výše, je jasné, že ve střevech probíhají procesy, které jsou pro naše zdraví nesmírně důležité. Tyto procesy o tom de facto rozhodují. Navíc právě ve střevech najdeme téměř celý průřez dat o tom, s čím přicházíme každý den do styku.. Tato data jsou jakoby vzorky odebrané z prostředí. A na základě těchto údajů se tělo rozhodne, jak se zachová.

A mnohem lépe (správně, zdravěji) reaguje, když je ve střevech přiměřené množství probiotických bakterií.

To platí pro všechny, ale nemocní lidé by měli být na péči o tuto flóru obzvlášť citliví. Probiotika jim opravdu prospějí.

O tom, jak může Gravesova choroba a Hashimotova choroba souviset se střevní mikroflórou, jsme již krátce probrali. Ale co další onemocnění štítné žlázy, zejména hypertyreóza a hypotyreóza?

Zatím jsem však nenašel žádné pokusy vysvětlit tyto vztahy alespoň jedna studie prokázala, že lidé s hypertyreózou mají výrazně nižší hladiny probiotických bakterií než zdraví lidé.

Můžete to také předpokládat protože většina případů hypotyreózy nějakým způsobem souvisí s autoimunitními poruchami, podobně by se lidé trpící hypotyreózou měli starat o probiotické bakterie.

Proč probiotické bakterie? Protože obnova střevní mikroflóry a péče o ni je také nejjednodušší, nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak zlepšit zdraví a pohodu. A v mnoha případech také k uzdravení z nemoci.

Kde sehnat probiotika, nebo jak posílit střevní mikroflóru?

Pokud jste v posledních letech podstupovali antibiotickou terapii, lékař vám s největší pravděpodobností doporučil i užívání tzv. ochranných tablet, tedy probiotik v kapslích.

V poslední době je nepostradatelným prvkem každé antibiotické terapie, protože antibiotika, léky se silným baktericidním účinkem, zabíjejí nejen patogenní bakterie, ale i ty bakterie, které nás udržují ve zdraví.

Potravinářské výrobky nebo pilulky?

Přírodním zdrojem probiotik jsou zakysané potraviny. Bakterie, které mohou kolonizovat vaše střeva a zaručit vaše zdraví, najdete ve fermentovaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kefír a podmáslí, kysané zelí a okurky a všechny fermentované exotické potraviny.

Přesto se často můžete setkat s názory, že výše zmíněné potravinářské produkty nestačí a měli byste si doplňovat probiotika. Hlavním argumentem zastánců této teze je „probiotické bakterie dodávané v potravě jsou zabíjeny trávicími šťávami v žaludku“, zatímco probiotika dodávaná v kapslích jsou v obalech, které se rozpouštějí až ve střevech, takže jdou přímo do střev.

To by jasně určilo nadřazenost a větší užitečnost probiotik dostupných v doplňcích stravy.

Podle mého názoru na základě selského či ženského rozumu je takové tvrzení nedorozuměním. Po stovkách, ne! Po tisíce let byla primárním zdrojem probiotik potrava, takže se musíte ujistit, že konzumujete dostatečně velké množství fermentovaných potravin.

Zároveň je třeba mít na paměti, že jako každý živý organismus i probiotické bakterie potřebují potravu. Tyto bakterie neživí se bílkovinami a tuky, živiny získávají především z rostlintakže pro udržení dobré kondice mikrobioty byste měli jíst i hodně zeleniny a ovoce.

Probiotika v doplňcích stravy

Samozřejmě se také může stát, že doplňky (tablety, kapsle) s probiotiky se mohou ukázat jako nejlepší zdroj prospěšných bakterií. Například lidé, kteří nemají rádi nebo netolerují fermentované potraviny, mohou mít problémy se zajištěním dostatečného množství probiotických bakterií. Podobně lidé, kteří střevní mikroflóra je silně vyčerpánamohou a dokonce by měli používat tablety.

Jaké probiotické tablety si vybrat?

S úspěchem můžete užívat velmi oblíbený Osłonik – to jsou tablety, které lékaři často předepisují spolu s antibiotiky. Obsahují esenciální bakterie a doplňují bakteriální flóru.

Pokud si však myslíte, že obyčejný Osłonik nestačí, hledejte doplňky obsahující ty nejušlechtilejší bakteriální kultury (s vysokým procentem přežití), např. LactoSpore ® (Bacillus coagulans) MTCC 5856, tento konkrétní kmen, navíc s prebiotiky (látky, které vyživují bakterie, nezbytné pro udržení populace). , její posílení a pěstování) obsahuje např. >>> Probiox Plus (tento), podle mých znalostí nejkomplexnější probiotikum a prebiotikum v jednom dostupném na našem trhu.