Existuje dieta pro klouby? A pokud ano, jaký?

Share




Před dlouhou dobou měl Robert zranění kolena. Oba. Od té doby má opakované problémy s klouby. Takže hledáme různá řešení, protože víme, že léky na klouby vlastně ničí žaludek a další. Proto se snažíme přirozeně bojovat o zlepšení. Jedním z prvků tohoto boje je společná strava. O zbytku brzy (doufám) napíše Robert. Mezitím, protože o dietě něco vím, zkusím vysvětlit to a to.

Problémy s klouby

Především jsou důsledkem jejich degenerace, mikropoškození, které se hromadí v průběhu života, velkých úrazů nebo prostě v důsledku stárnutí organismu. Většina z nich je důsledkem poškození tkání, které tvoří klouby, a zánětů v kloubech.

Mezi účinky patří: omezená pohyblivost kloubů, ztuhlost (zejména po ránu), bolest při pohybu a často i v klidu.

Jak s tím bojovat? Pokud jde o kloubní dieta nejlepší je jednoduše zajistit, aby vaše tělo neustále dostávalo ingredience, které potřebuje pro regeneraci kloubů a ty, které zmírní bolest a snížit nebo úplně odstranit (optimistická varianta) záněty.

Společnou stravou se dá oproti zdání udělat opravdu hodně.

Dieta pro klouby: základem jsou Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny mají skvělé protizánětlivé vlastnosti, takže potraviny bohaté na tyto kyseliny mohou zánět výrazně snížit. pomáhají lidem trpícím zánětlivými onemocněními kloubů. Studie prokázaly, že tyto kyseliny nejen snižují zánět, ale také výrazně a měřitelně zlepšují pohyblivost kloubů. Zvýšení spotřeby těchto kyselin u mnoha lidí odstraňuje ranní ztuhlost a umožňuje snížit množství léků proti bolesti a protizánětlivých léků, které užíváte.

Ještě dodám, že průměrný moderní člověk jí těchto kyselin příliš málo, což bylo také prokázáno výzkumem. Problémem není ani tak množství, ale nevyvážený poměr ve spotřebě omega 6 a omega 3. Jíme příliš mnoho omega 6 a příliš málo omega 3, abychom vyrovnali rovnováhu.

A bohužel tyto kyseliny musíme dodávat zvenčí, protože si je naše tělo nesyntetizuje.

Omega 3 mastné kyseliny najdete v:

  • mastné mořské ryby, včetně sledě,
  • plody moře,
  • některé ořechy, např. vlašské ořechy,
  • lněná semínka a nedávno módní chia semínka,
  • maso z volně chovaných zvířat,
  • zelená zelenina, například růžičková kapusta, kapusta, špenát.

V krajním případě můžete vždy sáhnout po suplementech. V lékárnách je jich velký výběr.

Probiotika ve stravě pro klouby

V současné době stále probíhá rozsáhlý výzkum probiotik a víme stále více o jejich vlivu na zdraví. Dnes se ví, že probiotika nám imunitu nejen dodají, ale také dokážou bojovat s řadou různých onemocnění, včetně snížení a odstranění zánětu.

Nejoblíbenější jsou v současnosti pravděpodobně probiotické doplňky, ale najdete je především v potravinách, jako jsou:

  • nakládané okurky a kysané zelí,
  • kefír, jogurt, podmáslí,
  • všechny fermentované (kyselé) potraviny.

Hlavně si takové kvašené produkty snadno připravíte doma. Bohužel kvašení probíhá nejlépe v létě.

Přerušovaný půst pro klouby a veganská strava

Před časem byla v Indii provedena studie o dopadu pravidelným půstem a veganskou stravou pro blaho lidí trpících onemocněními kloubů. Ukázalo se, že jak půst, tak přechod na čistě veganskou stravu výrazně zlepšují zdraví kloubů.

Předpokládám, že je to spíše důsledek toho, že v takových stavech (půst / konzumace pouze ovoce a zeleniny) tělo nedostává složky zvyšující zánět, tudíž potíže mizí.

Vašim kloubům pomohou i vitamíny a minerály

Velmi důležité je také zajištění správného přísunu vitamínů a minerálů. A můžete teoreticky jíst dobře/zdravě a přesto trpět některými nedostatky těchto mikroživin. Moje maminka se například teoreticky stravuje zdravě, ale v praxi – až poté, co začala užívat vitamín B Komplex, zaznamenala zlepšení stavu kloubů (ztuhlost, revmatické bolesti).

Ve vašem jídelníčku by tedy neměly chybět žádné mikroživiny se zvláštním důrazem na:

  • vitamíny E, C, D, B6, B9, B12,
  • vápník, hořčík, selen, zinek.

Vlákno?

To není vtip. Vláknina je také zdravá pro vaše klouby. Denně byste měli sníst alespoň 20 až 30 mg vlákniny, protože pomáhá snižovat váhu počet tzv C-reaktivní protein. A tento protein zase zvyšuje zánět.

Na vlákninu jsou bohaté:

  • celozrnné cereálie, otruby,
  • celozrnné obiloviny, ořechy,
  • ovoce a především zelenina.

Používejte olivový olej ve své stravě

Extra panenský olivový olej obsahuje jednu zajímavou složku. Je to oleocanthal. Nedávno jsem četl, že má dokonce protirakovinné vlastnosti. V každém případě tato sloučenina jistě blokuje enzymy, které způsobují zánět. Můžete ho najít v některých lécích proti bolesti. Healthline.com uvádí, že užívání 3,5 polévkové lžíce olivového oleje má stejný účinek jako užívání 200 mg ibuprofenu nebo aspirinu.

Klíč k úspěchu samozřejmě spočívá v pravidelné konzumaci olivového oleje.

A to by bylo vše. Robert vás bude kontaktovat příště. Pokud vím, pracuji na recenzi ProFlexen >>> tento. Dlouhodobě ho používá na regeneraci kloubů. Další informace najdete zítra.