Léky na nespavost, které pomáhají

Share




Nespavost je mor naší doby a může postihnout každého. Sám s tím mám poslední dobou problémy. Podívejte se, co jsem se naučil, když jsem se snažil najít nějaké léky na nespavost a řešení, která pomáhají.

Proč je nespavost mor?

Prospívá jí nezdravý životní styl a nevyvážená strava, která neodpovídá potřebám našeho těla. Kromě toho dochází k přetížení informací a nadměrnému připoutání k televizi, počítači a pohovce. A co je nejdůležitější, neschopnost udržovat zdravé vztahy s ostatními lidmi.

To vše přispívá k hromadění problémů se spánkem. Protože nespavost snižuje kvalitu našeho života, výkonnost těla a obecně efektivitu našeho každodenního fungování, vzniká jakýsi začarovaný kruh. Nevyspáním nebo nedostatkem spánku se hůře vyrovnáváme se všemi problémy, které jsou u kořene nespavosti.

A vy se rychle dostanete do takového začarovaného kruhu. Bohužel je velmi těžké se z toho dostat.

Drogy jako lék na nespavost?

Jak můžete snadno uhodnout (s přihlédnutím k tomu, co jsem napsal výše), pokud jde o nespavost, léky ne vždy problém vyřeší. Ano, lze je považovat za způsob, jak přerušit kruh výše popsaných příčin a následků, ale drogy nevyřeší všechny problémy, ani nejsou způsobem, jak odstranit příčiny, které leží u zdroje naší nespavosti, protože Nelze je odstranit farmakologií.

Kdy navštívit lékaře?

Když jdeme k lékaři, hledáme řešení nespavosti. Léky nejsou vůbec řešením, ale mohou být užitečné, i když jen proto, abyste se cítili lépe. Jen díky dobrému pocitu na sobě můžeme efektivně pracovat, hledat dál a efektivněji řešit problémy.

V tomto oboru farmakologie funguje celkem dobře, ovšem za předpokladu, že v léky nevkládáme přehnanou důvěru.

Než však lék dostaneme, je nutné provést diagnózu, alespoň přibližnou. Je nutné určit, co skutečně leží u zdroje naší nespavosti. Možná její hlavní příčina není tak složitá.

Někdy je nespavost způsobena specifickými fyziologickými poruchami, které lze diagnostikovat a léčit, pokud je to možné. V takové situaci je nejlepším řešením léčba primárního onemocnění. Po jejím vyléčení nás nespavost již nebude trápit a léky na nespavost se stanou zbytečnými.

V každém případě stojí za to poradit se s lékařem, který nakonec předepíše léky. Jen si připomeňme, že i drogy poslední generace (i když se zdají zdravější) se mohou stát psychicky návykovými. Taková psychická závislost může být horší než fyzická. Je lepší to nenechat.

Přírodní prostředky na nespavost

Aby byly účinné, potřebují čas. Moje osobní zkušenost ukazuje, že:

  • Pro začátek stojí za to postarat se o celkové zklidnění a zlepšení nálady (snížení stresu), můžete použít doplňky stravy nebo čaje (byliny) s uklidňujícím účinkem, při silnější depresi nálady se bude hodit L-tryptofan nebo 5HTP, pokud je k dispozici.
  • k tomu je třeba dodat takzvaný spánková hygiena – usínat v dobře větrané místnosti, v klidu – ne u televize nebo přes tablet/smartphone,
  • protože nespavost vede k nočnímu spánku, a melatonin se vyrábí v noci – k doplnění jeho hladiny si k němu můžete vzít suplementy – musíte si však pamatovat, že to funguje až po několika dnech nebo dokonce několika týdnech. Koupit melatonin není problém, protože by měl být dostupný v každé lékárně a navíc je opravdu levný – viz.
  • měli byste se snažit zůstat zdraví jíst a pohybovat se co nejvíce, i to pomáhá, všiml jsem si, že pár dní bez fyzické aktivity (i procházky nebo práce na zahradě) má okamžitě za následek zhoršení kvality spánku a podobný efekt má i pojídání nezdravých svačin.

To vše by mělo jednoznačně a výrazně pomoci, alespoň u mě tomu tak je. Musíte však chvíli počkat. Pro urychlení tohoto procesu můžete použít složitější doplňky určené pro boj se stresem a nespavostí, např. >>> Restilen, který obsahuje mj. ashwagandha, bylinky na stres a dobrý spánek a základní vitamíny a minerály.

souhrn

Chcete-li se vypořádat s nespavostí, nemusíte vždy používat léky. Pokud je náš stav důsledkem vzrušení, nervozity nebo nakonec špatné nálady, můžeme s úspěchem užívat bylinky, kterých je spousta a mohou nám pomoci vyřešit většinu problémů. Bylinky, tedy bylinné přípravky, jsou šetrnější, ale často neméně účinné než léky, jen je potřeba se obrnit trpělivostí a v případě potřeby je užívat i delší dobu, experimentovat s dávkami v rámci stávajících doporučení (výrobce přípravku).

Velmi důležitou, i když často kontroverzní složkou přírodních přípravků, které pomáhají usnout, respektive pomáhají v boji proti nespavosti, je melatonin. Kontroverzní je fakt, že působí relativně dlouhou dobu, takže účinky nelze očekávat okamžitě a nemá smysl jej používat ad hoc. Melatonin funguje skvěle jako součást dlouhodobě plánované léčby.

Vždy můžete… uvařit trochu meduňky nebo jiného bylinkového čaje, který vám pomůže usnout. Bohužel v případě chronické nespavosti takové čaje většinou nepomohou.