„Vezmi si pilulku, vezmi si pilulku“ – druhy pilulek

Share




Nemyslím si, že jsem zde uvedl žádné VELMI důležité informace, ale v každém případě lze záznam považovat za kuriozitu. Pro mě na vlně zájmu o historii medicíny (nebo spíše chirurgie, díky Thorwaldovi a jeho knihám) se problematika vynálezu tabletů zdála natolik zajímavá, že jsem se jí rozhodl věnovat trochu pozornosti a prostoru v tomto blogu . Dozvíte se víc než jen druhy pilulek.

V příspěvku se pokusím odpovědět na otázky: proč byly vynalezeny tablety, vyplatí se je používat (hlavně při doplňování stravy)? Čeho se vyvarovat? Jak tablety fungují a jak a kdy působí na tělo obsažené účinné látky.

Kdy a proč byly vynalezeny pilulky?

Stalo se to v 19. století století. Tím se zlepšila výroba léků, které byly dříve dostupné ve formě tekutin nebo mastí. Tablety se ukázaly být hitem, protože díky jejich speciální formě (suchá hmota) se zvýšila účinnost a účinnost léků a jejich aplikace byla jednodušší.

TTablety se polykají snadněji než hořké a svíravé (obvykle) léčivé infuze a léky podobné (nepevné) konzistence.

Dalšího „příjemného“ účinku užívání léku je dosaženo díky použití speciálních ochranných a chuťových povlaků, například cukru. Tablety potažené cukrem mohou obsahovat ty nejhorší příchutě a přesto tu sladkost pocítíme. To vás motivuje spolknout pilulku.

Druhy tablet

Liší se mimo jiné způsobem uvolňování drogy. Některé z nich se rozpouštějí téměř okamžitě v žaludku, jiné jdou do střev a další se rozpouštějí po velmi dlouhou dobu. V tomto ohledu lze tablety rozdělit na:

Intragastrické tablety

Léčivá látka se uvolňuje v horní části trávicího traktu, tedy v žaludku a na začátku tenkého střeva. S takovými tablety se setkáváme nejčastěji. Půjde o léky a doplňky stravy, tedy minerální a vitamínové tablety, léky na potlačení chuti k jídlu a další podobné přípravky.

Tablety s prodlouženým uvolňováním

Proces uvolňování léčivé látky začíná v žaludku, ale ve skutečnosti pokračuje po celé délce našeho trávicího traktu. Hlavním úkolem takových tablet je zajistit, aby koncentrace léčiva v těle zůstala na stejné úrovni po delší dobu. Takové tablety mohou působit od několika do dokonce 24 hodin, aniž by bylo nutné doplňovat dávku léku, tj. spolknout další tabletu. Tohoto účinku je dosaženo použitím nosičů (pomocných látek), které jsou špatně rozpustné ve vodě a organických látek přítomných v našem trávicím traktu. Někdy výrobci léků používají i speciální nátěry, tzv špatně propustná vnější vrstva, která také zpomaluje rozpouštění léčiva.
Důležité: tyto tablety se rozhodně nesmí žvýkat. Podstata jejich působení je založena na postupném a pomalém uvolňování účinných látek. Snaha přijít na to, že lék nám nejen nepomůže, ale může být dokonce škodlivý (předávkování!)

Gastrorezistentní tablety

Vyrábějí se tak, aby se nerozpouštěly v žaludeční kyselině, ale až ve střevech. Jak je tohoto efektu dosaženo? Enterosolventní tablety jsou potaženy speciální látkou, která je odolná vůči kyselinám produkovaným žaludkem, ale rozpouští se v dalších částech trávicího traktu.

Tablety s rychlým uvolňováním

Na rozdíl od jiných léků jsou tyto typy tablet nejčastěji ve formě kapslí, jejichž obal se rozpustí v žaludku nebo střevech a celá účinná látka obsažená uvnitř ve formě tekutiny se téměř okamžitě dostane do našich buněk a tkání. V poslední době se tento efekt využívá mj. při výrobě léků proti bolesti.

Kromě toho jsou určeny některé tablety pro sání – takto působíme lokálně, nejčastěji na horní části trávicího traktu nebo dýchací soustavy (nachlazení apod.). Ostatní platí rektálně – účinné látky pak působí v dolních úsecích trávicího systému a uplatňují se ještě další subkutánně – příkladem je Esperal, používaný k léčbě alkoholismu.

Na co používáme různé typy tabletů, je zcela samostatná záležitost. Někdo po nich sáhne jako po chlebu – doplní nedostatek vitamínů a minerálů a využije je jako živiny, které mají působit zevnitř. Ještě jiní používají prášky na hubnutí a nejčastěji (myslím) používáme léky proti bolesti.

Boj s bolestí a všemi ostatními neduhy nebyl nikdy tak snadný jako v dnešní době – v dobách všudypřítomné pilulky.