S čím pomáhá ibiškový čaj?

Share




Ibiškový čaj má především příjemnou osvěžující chuť. Má také mnoho zdravotních vlastností. A v čem konkrétně to pomáhá? Mimo jiné na hypertenzi, cholesterol, poruchy trávení, nízkou imunitu a záněty. Ale to není vše. O výše uvedených aktivitách a mnoha dalších budu mluvit v tomto článku. Dozvíte se: co obsahuje ibiškový čaj, na co pomáhá a proč se ho vyplatí občas vypít.

Ibiškový čaj – obecná charakteristika

Ibiškový čaj se připravuje ze sušených květů rostliny toho jména. Sušená rostlina se dá bez problémů zakoupit v bylinkářstvích a většina obchodů nabízí i ibiškový čaj v sáčcích. Ibišek se také často přidává do jiných čajů nebo bylinek, aby jim dodal příjemnější, osvěžující chuť.

Po uvaření má tento čaj tmavě červenou až rubínovou barvu a kyselou chuť. Pokud bych měl tuto chuť k něčemu přirovnat, byla by to kyselá chuť brusinek. Čaj chutná stejně dobře teplý i studený. Neobsahuje prakticky žádné kalorie a žádný kofein.

Na co pomáhá ibiškový čaj?

Ibiškový čaj má kromě příjemné chuti i výše zmíněné zdravotní vlastnosti. Je to kvůli minerálům, vitamínům a četným polyfenolovým sloučeninám přítomným v ibišku.

Hladiny cukru a cholesterolu v krvi

Studie prokázaly, že pravidelná konzumace ibiškového čaje pomáhá snižovat hladinu takzvaného špatného cholesterolu. To znamená, že ibišek chrání mimo jiné před nemocemi srdce a cév.

Čaj má nejen hypolipidemické vlastnosti, tedy snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, ale také hypoglykemické vlastnosti. Jinými slovy, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, což může být prospěšné pro lidi s cukrovkou nebo s rizikem cukrovky 2. typu.

Ibišek čaj na hypertenzi

Několik velmi plodných a slibných studií zjistilo, že ibiškový čaj pomáhá mimo jiné při hypertenzi. Podle zprávy American Heart Association snižuje ibiškový čaj krevní tlak u lidí, kteří trpí mírnou hypertenzí. Obecně řečeno, má se za to, že má kardioprotektivní vlastnosti, tj. čaj z ibišku má ochranný účinek na srdce.

Další studie ukázala, že ibiškový čaj snižuje krevní tlak až o 10 bodů. K dosažení tohoto účinku je třeba pít alespoň tři šálky ibiškového čaje denně po dobu několika týdnů. Autoři této studie došli k závěru, že je to s největší pravděpodobností proto, že ibišek má silné protizánětlivé vlastnosti. Navíc je to diuretikum, které také snižuje krevní tlak.

Antioxidační a protirakovinné vlastnosti

Výzkumy naznačují, že kyselina protokatechuová obsažená v ibiškovém čaji je nejen silným antioxidantem, ale má také protirakovinné vlastnosti. Vědci z Tchaj-wanu v jedné studii navrhli, že ibišek vyvolává chuť k jídlu, nebo jinými slovy, programovanou buněčnou smrt. To se samozřejmě týká rakovinných buněk, na které má být jeho působení zaměřeno.

Antimutagenní a protirakovinné vlastnosti jsou také výsledkem bohatství antioxidantů obsažených v ibiškovém čaji. A toto bohatství znamená, že ibišek chrání důležité vnitřní orgány, včetně jater, před volnými radikály. Samozřejmě je chráněno i celé tělo.

Antibakteriální a protizánětlivé účinky

Tak fungují polyfenoly obsažené v ibiškovém čaji. Stojí za to vědět, že tento čaj je vysoce doporučován lidem trpícím nachlazením nebo chřipkou. Ten totiž nejen zmírňuje příznaky díky svému osvěžujícímu účinku, ale také skutečně snižuje horečku. Navíc se díky vitamínu C ještě lépe vyrovnává s příznaky onemocnění a zároveň posiluje imunitní systém a pomáhá mu s nemocí bojovat. To je důležité, protože během nachlazení nebo chřipky se výrazně zvyšuje potřeba vitamínu C.

Bolest, trávení, nálada

Ibiškový čaj působí protikřečově, takže pomáhá při všech bolestech, které z křečí vyplývají. Patří sem například menstruační bolesti.

Ibišek je skvělý i na trávení. Pozitivně stimuluje činnost střev, takže pití čaje vám může pomoci zbavit se zácpy. Na druhou stranu působí i močopudně, což zase pomáhá odvádět přebytečnou vodu z těla a odstraňuje otoky.

Věří se také, že flavonoidy obsažené v ibišku mají velmi dobrý vliv na nervový systém, zklidňují a zlepšují náladu.

Ibišek čaj a hubnutí

Díky mnoha výše zmíněným účinkům a vlastnostem má ibiškový čaj velmi příznivý vliv na váhu. Ten totiž reguluje hladinu cukru v krvi, což zase snižuje nadměrnou chuť k jídlu. Bylo také zjištěno, že extrakt z ibišku, např. čaj, snižuje vstřebávání škrobu a jednoduchých cukrů, díky čemuž jídlo neposkytuje tolik kalorií, kolik nominálně obsahuje.

To jsou jen některé z potenciálních účinků ibišku, které oceníte pravidelným pitím čaje. Více jistě budete moci pozorovat sami. Než však začnete tento čaj pít pravidelně, seznamte se s případnými kontraindikacemi jeho konzumace.

Ibiškový čaj – kontraindikace

Začnu ani ne tak kontraindikací, jako varováním. No, ukázalo se, že čaj z ibišku způsobuje u některých lidí úzkost halucinace. Věnujte pozornost tomu, zda také nezkresluje vaše vnímání.

Pokud máte nízký krevní tlak s ibiškovým čajem opatrně, protože vám může dodatečně snížit krevní tlak, čímž se vystavíte nepříjemným zážitkům.

Lidé by neměli pít ibiškový čaj těhotná ženaprotože může stimulovat krevní oběh v děloze, což může dokonce vést k vyvolání menstruace.

Opatrní by měli být i lidé, kteří jej používají nějaké hormonální pilulkyvčetně hormonální antikoncepce. Takoví lidé by měli omezit konzumaci čaje na minimum a nejlépe se nejprve poradit s lékařem.

Stává se také, že ibiškový čaj způsobuje alergické reakcetakže alergici by měli být opatrní.