Strie na hýždích – odkud se berou a jak se jich zbavit?

Share




Kdekoli, ale na hýždích by se strie neměly objevovat tak často, jak vidíme nyní. Ano, mnoha ženám při přibírání rostou hlavně hýždě, ale tento problém se většiny žen netýká. Mezitím, pokud máme sklony ke striím, jsou hýždě v popředí. Co dělat s touto věcí?

Bez operace se toho moc neobejde – jen rychle, protože dlouhodobě se strií na hýždích můžete zbavit pomocí kosmetiky.

Dobře, ale proč máme tento problém?

Odkud pocházejí strie na hýždích?

Objevují se proto, že naše kůže nevydrží tlak tkání pod ní a ve skutečnosti problém není v tom, že se strie objeví – problém je, že mohou zůstat bez povšimnutí! Nezbytnou podmínkou pro rychlou a účinnou reakci je proto pečlivé a pečlivé pozorování těla. Strie útočí nepozorovaně, a pokud si jich všimneme příliš pozdě, nepodaří se nám je úplně odstranit, protože vřetenovité pruhy se stanou trvalými.

Co je vlastně diastáza?

Jedná se o zlom v kůži, ve vrstvě zvané pojivová vrstva tvořená kolagenem a elastinem. Za normálních podmínek je tato vrstva pružná a roztažitelná, ale za abnormálních podmínek nevydrží zátěž a praskne. Charakteristickým způsobem se láme, nejprve se vytvoří vřetenovité prameny, které jsou mírně vystouplé, zarudlé a oteklé, ale bez dalších příznaků (i když někteří lidé říkají, že kůže může mírně svědit). Časem tyto pruhy vyblednou a strie jakoby zmizí, je to však mylný dojem, protože bez našeho zásahu nezmizí, přemění se v trvalou, lehkou, lehce konkávní jizvu vřetenovitého tvaru. V tomto stavu bude těžké se jich zbavit.

Odkud se strie na hýždích a zbytku těla berou?

I když nám strie nehrozí kvůli těhotenství, nadváze či jinému stresu na kůži, mohou se objevit v důsledku nadměrné produkce kortizolu (na vině jsou i steroidy) a obecně hormonálních poruch. Jednou z příčin je také špatná strava, která oslabuje pokožku a přispívá k fyzické zátěži (zvyšuje i hladinu kortizolu). Kromě toho je ohroženo i těhotenství (strie na břiše a prsou) a dospívání (strie po celém těle). Velmi často ke vzniku strií přispívá rychlý nárůst hmotnosti, ale pruhy se mohou objevit i v důsledku rychlého nárůstu svalové hmoty (cvičení v posilovně).

Jak jim předcházet?

Striím lze účinně předcházet a mělo by se to dělat. Pokud jsme v rizikové skupině, měli bychom v rizikových obdobích používat dobrou kosmetiku proti striím. Vyplatí se také dbát na jídelníček, tedy především správný přísun bílkovin, které slouží k tvorbě kolagenových a elastinových vláken udržujících elasticitu naší pokožky. Kosmetiku se vyplatí používat i v případě, že už strie máme – můžeme se jich úplně zbavit (v červené fázi) nebo je minimalizovat (když už jsou bílé), a nemůžeme zapomenout na stravu, vždyť jsme co jíme a jak se tělo regeneruje, když mu dojde stavební materiál? Je zřejmé, že se plně neuzdraví.

Léčba a odstranění strií

Strie se obecně neléčí, i když pokud trpíme Cushingovou chorobou (nadbytek kortizolu), je nutné léčit primární příčinu. Strie však lze odstranit – s větším či menším úspěchem. Jak jsem již zmínila, červené strie na zadečku lze odstranit pomocí dobré kosmetiky, jejíž účinky je vhodné podpořit kosmetickými ošetřeními. Tímto způsobem pouze minimalizujeme bílé strie. Když strie na hýždích (nebo jiných částech těla) nelze odstranit pomocí kosmetiky nebo ošetření, je jedinou možností laserová terapie nebo chirurgické odstranění. Obě léčby však zahrnují určitá rizika. Co? Zanechání jizev po ošetření – než se pro ně rozhodnete, je lepší vyzkoušet dostupné neinvazivní metody.