Vliv psychiky na psoriázu

Share




Psoriáza ovlivňuje psychiku a psychika ovlivňuje lupénku. V případě tohoto nepříjemného onemocnění (a obecně mnoha dalších kožních problémů) existuje velmi silná korelace mezi psychickým a fyzickým zdravím pacienta. Vliv pohody na kožní změny je významný, což potvrzují zprávy lidí, kteří současně podstupují psychoterapii. Ne nadarmo jsou klimatické terapie také vysoce účinné – pár týdnů terapie u Mrtvého moře dokáže zázraky a tento stav je způsoben nejen místními minerálními solemi, ale také stavem relaxace, který takové přímořská léčba.

V případě lupénky a dalších kožních onemocnění platí staré známé, že „vztek kráse škodí“. Nejen vztek, ale i všechny negativní emoce, kterými se každý den bombardujeme, škodí našemu vzhledu a zdraví.

Co na to říká medicína?

Medicína ukazuje, že mnoha pacientům trpícím chronickými kožními chorobami dermatologická péče rozhodně nestačí. Byl by potřeba psychodermatolog, ale takovou kvalifikaci u nás lékaři zatím nemají. Lidem trpícím lupénkou, atopickou či seboroickou dermatitidou či jiným viditelným chronickým onemocněním se kromě dermatologické léčby doporučuje i psychoterapie, která (pokud se ji pacient rozhodne podstoupit) výrazně zlepšuje účinnost léčby.

Z fyziologického hlediska je naše kůže silně spjata s psychikou a zhoršení psychického stavu nemocného člověka není jen důsledkem špatné nálady v důsledku nevábného vzhledu kůže nebo obtěžování symptomů provázejících onemocnění. choroba. Kůže a psychika jsou spojeny v tzv anatomická úroveň. Kůže je silně inervována a nervy v ní hrají modulační roli. Nervová zakončení umístěná v kůži mohou přispívat ke vzniku neurogenního zánětu. To je způsobeno určitými látkami vylučovanými neurony. U lidí trpících psoriázou nebo atopickou dermatitidou tyto látky přispívají k rozvoji nervových zakončení – bylo zjištěno, že jich je v kůži nemocných mnohem více než u zdravých lidí – v důsledku toho kůže se stává ještě citlivější a recidiva nebo exacerbace onemocnění může způsobit i faktor zanedbatelné síly (za normálních podmínek se taková stimulace u nemocných lidí stává katastrofou).

co s tím dělat?

V případě potřeby použijte psychoterapii. Neměli byste se za to stydět. Je pravda, že úspěchy v symptomatické léčbě kožních onemocnění určují i ​​náladu, tedy ji zlepšují, ale jak jsem již zmínil, vztah je oboustranný – pokud takové úspěchy nejsou, může se stav kůže výrazně zhoršit. na špatnou náladu.

Nestresuj se

Snadno se to říká, ale schopnost zbavit se stresu, přijmout sebe sama a nepředvídatelnost vlastní nemoci není snadné zvládnout sami. Ve většině případů je nutná odborná pomoc. Nezbývá než najít opravdu kvalitního specialistu, a to může být problém. Doporučuji vám to však zkusit.