Jak často cvičit? Naučte se pravidlo: 3 krát 30 krát 130

Share




Každý, kdo chce shodit přebytečná kila, už asi slyšel radu: více se hýbat, být fyzicky aktivní. Ale co znamená víc? Jak často byste měli cvičit, abyste byli zdraví a štíhlí?

Zdálo by se, že odpověď je jednoduchá: cvičte co nejvíce. Ve skutečnosti to však vypadá trochu jinak. Předně příliš intenzivní trénink není vůbec zdravý, tělo potřebuje čas na regeneraci a dávku fyzické aktivity je třeba zvyšovat postupně.

Jak často cvičit?

Není absolutně potřeba, aby průměrný člověk trénoval tak intenzivně jako profesionální sportovec. Pokud se ptáte, jak často cvičit, zde je pravidlo, které vám pomůže rozptýlit vaše pochybnosti jednou provždy:

3*30*130

Co tato čísla znamenají? Abyste byli zdraví a v dobré kondici, měli byste cvičit třikrát týdně půl hodiny a dosáhnout tepové frekvence 130 tepů za minutu. Jak zkontrolovat? Měřič tepu, tedy přístroj na měření tepu, je nejlepší koupit ve sportovním obchodě. Jednoduchý model bez dalších funkcí pořídíte za 100 PLN a vydrží opravdu dlouho. Stojí za to připomenout, že toto pravidlo popisuje pouze konkrétní tréninky a vyplatí se hýbat co nejčastěji, ale méně jde o organizovanou aktivitu a více o určité zdravé návyky. Co? I každodenní několikaminutová procházka – majitelé psů jsou obvykle štíhlejší a v lepší kondici než ti, kteří žádného mazlíčka nemají! A to díky každodennímu vycházení z domu. Vyplatí se také vzdát se dálkového ovládání televize a výtahu – tato dvě zařízení báječně usnadňují život, ale každý rok systematicky přibírají na váze.

Jak plánovat trénink?

Při plánování tréninku na celý týden pamatujte na povinný odpočinek – mezi následujícími tréninky by měla být jednodenní přestávka. Během této doby se svaly regenerují. To je důležité, protože na rozdíl od zdání přetrénování neznamená rychlejší hubnutí. Proto se vyplatí naplánovat si trénink například na pondělí, středu a pátek a přidat výlet mimo město o víkendu, výlet do parku nebo třeba tanec v klubu. Každá forma aktivity se počítá! Při plánování tréninku pamatujte na vyvážení aerobních cvičení (plavání, běh, aerobik) a cvičení se zátěží, například v posilovně.