Nedávno mě zajímala rosacea – má ji můj strýc – ačkoli nejčastěji postihuje ženy, v nejtěžší formě se objevuje hlavně u mužů. Čím si myslíte, že to může být způsobeno? Došel jsem k závěru, potvrzenému četnými čteními a mými vlastními pozorováními, že růžovka u mužů končí přerůstáním tkání na nose, protože většina mužů tento problém bagatelizuje a na první příznaky akné nereagují.
Faktem je, že muži možná nejsou tak citliví na svou krásu jako ženy, ale rozšířené cévy, erytém, pálení a svědění kůže je těžké zcela ignorovat. Není možné si jich nevšimnout. O to překvapivější je, že na takové příznaky nedochází k žádné reakci. Ale dobře, je to těžké, zřejmě jde o mužské přirození, jen upozorňuji, že správně opečovávaný obličej s akné se nemusí proměnit v masku modrošedého nosu s přerostlými hrudkovitými tkáněmi.
Kdo je v ohrožení?
Nejčastěji ženy (75 % případů). Stává se to každému desátému člověku (10 % populace). Nejčastěji se objevuje mezi 30. a 50. rokem života, i když první příznaky lze zaznamenat mnohem dříve. Alarmující jsou: nadměrný sklon k zarudnutí, suchost a pálení pokožky, nesnášenlivost běžné kosmetiky – pokud pozorujete výše uvedené příznaky, měli byste je okamžitě vyměnit za kosmetiku pro citlivou pleť.
Váš typ pleti vás předurčuje k rozvoji růžovky. Nejčastěji je pozorován u lidí s těmito typy: keltské a evropské světlo.
Keltský typ mají to lidé s velmi světlou pletí, pihami a zrzavými vlasy. Kůže velmi snadno zčervená.
Evropský světlý typ vyznačuje se světlou pletí, blond/tmavě blond vlasy, modrýma, zelenýma nebo šedýma očima.
Obecně platí, že čím světlejší pleť, tím větší pravděpodobnost vzniku akné, ale není to v žádném případě pravidlem.
Odkud to pochází?
Není známo. Medicína využívá několik hypotéz, které jsou však dosti úzce propojeny a faktory, které jsou za vznik akné obviňovány, často koexistují.
Na vině jsou pravděpodobně vazomotorické poruchy, hormony, poruchy trávicího systému, parazitární infekce (roztoči, plísně, bakterie) a především genetické dispozice.
Čeho se vyvarovat?
Máte-li sklony k nadměrnému červenání, určitě se vyhněte extrémním teplotám a větru, horkým nápojům, kořeněnému koření, alkoholu (to je jedno ze základních doporučení!) a kosmetice obsahující etyl a benzylalkoholy, propylenglykol, AHA kyseliny a lauryl sodný síran. Také by bylo dobré eliminovat stres, protože pod jeho vlivem se často červenáme, ale to už je možná trochu náročnější.
jak si poradit?
Pokožku je třeba chránit před sluncem, mrazem a větrem používáním krémů s vysokými UV filtry – nezbytně určené pro citlivou pokožku (včetně cévní). Kromě toho byste se měli vyvarovat holení a zvolit co nejjemnější balzám ke zklidnění podráždění.
Léčbu kortikoidy ani nezkoušejte. Obecně před zahájením každé léčby informujte svého lékaře o problémech s cévami a nadměrném zarudnutí – tak se vyberou nejvhodnější léky (některá léčiva bohužel i rozšiřují cévy).
Pokud si všimnete kožních problémů, je nejlepší okamžitě vyhledat pomoc dermatologa. Poraďte se o péči. Chráníte se tak tím nejlepším možným způsobem, protože v každé další fázi je mnohem obtížnější se s akné vypořádat. Zpočátku se erytém objevuje občas, ale časem se stává trvalým a na obličeji se objevují pupínky. Často je doprovázen zánětem spojivek a zarudnutím (svěděním, pálením) očí. Konečnou fází je tkáňová hypertrofie – ta nemůže nastat, protože v této fázi zbývá pouze léčba invazivní (laser).
O co se starat?
Jemné krémy a balzámy bych doporučila pro citlivou pleť nebo pleť s prasklými kapilárami. Vyplatí se také posilovat cévy zevnitř (vitamín K, C atd.). Velmi dobrým prostředkem, i když bohužel dost drahým, je sérum Skinception Rosacea.
Mezi levnější (i když o něco méně účinné) alternativy mohu doporučit Řada Pharmaceris pro cévní pokožku.